O Marjorii Smith a bosém trimu


Jmenuji se Marjorie Smith. Žiji na venkově u města Philadelphia, v USA. Upravovala jsem sama kopyta svých koní od roku 1998.

Na následujících odkazech lze najít "kopytáře", zabývající se úpravou bosých kopyt pomocí "přirozeného" trimu nebo trimu "podle divokých koní" a kurzy výuky profesionálních úprav:

www.tribeequus.com

www.AANHCP.org

www.EquinePodiatry.net
Kde jsme dnes (říjen 2005)

Tato stránka je ohlasem zkušeností a pozorování dvanácti kolegů bosonožstvím a přemýšlivých příspěvků mnoha čtenářů.

Myšlenka výkonného bosého koně je rozšířená v USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandě. Bosonožci jsou v Jižní Africe, Zambii, minimálně v 15ti evropských zemích, na Karibských ostrovech, v Chile, v Taiwanu a Singapuru. Bosonožci trénují trail, rekreační ježdění a zápřeže; soutěže vytrvalosti, drezury, mimochodníků, polo, reining, honební ježdění a klusácké dostihy; nájemní stáje, několik z nich v horách; a společnosti poskytující jízdy kočárem. Dostihová stáj ve Velké Británii je se svými zabývajících se bosými koňmi úspěšným účastníkem jak v rovinových dostizích, tak ve steeplechase.

Máme vynikající výsledky s bosonožstvím při rehabilitaci zchvácených koní až k jejich úplnému uzdravení a možnosti jejich ježdění (viz. odkaz Founder na domovských stránkách www.barefoothorse.com). Typ bosého trimu prováděný podle kopyt divokých koní vyvažuje kopyto s navikulárním syndromem tak, aby bylo umožněno uzdravování zanícených tkání. (viz odkazy More Topics a Trim na www.barefoothorse.com).

Podle mě má dnes bosý trim oproti minulosti následující výhody:

 • Majitelé koní je zjišťují mezi sebou – přinášejí informace z mnoha zdrojů a testují naše vlastní pozorování a zkušenosti, aby zjistili co funguje nejlíp.

 • Zatímco existují vynikající učitelé pořádající kliniky na téma jak upravovat kopyta bosého koně, také mnoho z nás ukazuje svým přátelům jak kopyta upravovat, sdílením dovednosti prohlubujeme přátelství.

 • Existuje několik univerzitních výzkumných pracovníků, kteří studují způsob, jakým fungují kopyta a potvrzují tím naše neformální polní testování výhod držení koní naboso.

V letech 2000 a 2001 proběhlo hodně pokusů-omylů při testování několika různých "receptů na úpravy." Nakonec jsme přišli na to, jak kopyta upravovat, aby se kůň po sejmutí podkov mohl co nejrychleji vrátit k práci. (Viz. odkazy Transition a Strategy na domovských stránkách.)

Nedávno se sešlo několik učitelů bosého trimu z celých Spojených států – každý z nich vyučuje svou "vlastní" verzi trimu podle divokých koní – sešli se a každý z nich upravil kopyto z mrtvého koně. Když skončili, kopyta vypadala téměř stejně, neuhádli by jste kdo dělal které kopyto.

V tuto chvíli nikdo z nás nemusí znovu "vynalézat kolo", protože existují lidé, od kterých se dá učit. Ale kdokoliv, kdekoliv na světě může sám objevit způsob jak upravovat kopyta, aby se kůň pohyboval zdravě a zůstal zdravý. Dostávám emaily se slovy "Ten trim na Tvojí stránce vypadá úplně stejně jako ten, který používám pro úpravy svých koní po mnoho let."

Kvůli poškození uvnitř podkovaného kopyta může trvat až rok po sejmutí podkov - nazývaném "přechodový" rok – než se přestaví vnitřní tkáně a naroste vysoce kvalitní, odolná kopytní stěna. (To může vypadat jako dlouhá doba, ale pokud podkovy na kopytech necháte, vůbec nikdy nebudou mít šanci se uzdravit.)

Koně, kteří se pohybují na pevném povrchu, rovném povrchu nebo pevnějších jízdárnách, zvládnou "přechodový" rok dobře. Koně, kteří pracují na štěrkových, skalnatých cestách, zmrzlé zemi nebo na dlažbě by měli nosit botky na kopyta, aby během uzdravování byla chráněna citlivá vnitřní tkáň. Koně, kteří pracují na měkkém povrchu jízdáren mohou mít bolesti z nedostatku tlaku / cirkulace a měli by být krokováni na pevném povrchu před a po práci na jízdárně.

Ačkoliv někteří přemýšliví kováři pomáhají svým klientům s přechodem naboso, mnoho z nich s námi nedrží krok v naučení se provedení trimu podle divokých koní, který se v důležitých ohledech liší od konvenčního "pastevního trimu". Většinou pokud chcete dobrý bosý trim, měli by jste se naučit jej dělat sami. Není těžké se naučit upravovat kopyta. Tato stránka má návod (viz odkaz Trim na domovských stránkách). V rubrice Contact (na domovských stránkách) jsou na webových stránkách uvedeni lidé, kteří Vám mohou pomoci se učit. Já vyučuji ve východní Pennsylvánii a mohu poskytnout konzultace mailem.


Čím způsobuje typický podkovářský "pastevní trim" bolestivost koní

 • Patky jsou ponechány příliš dlouhé, namáhající laminae ve špici a způsobující náchylnost kopyta k sukňovitosti a navikulární bolesti.

 • Kopytní mozol je odstraněn; tenké chodidlo nechrání kopyto a je bolestivé.

 • Spodek stěny je ponechán plochý, jakoby pro pro přípravu na připevnění podkovy. To u bosého kopyta podporuje sukňovatění. Sukně jsou bolestivé, podobně jako by jste opravdu silně tlačili proti svému nehtu.

 • Podkováři často sukně ignorují, nechávají roztaženou bílou čáru a chabé zavěšení kopytní kosti, proto pak kůň "kulhá na kamínkách" a skalnatých cestách.


Bosí koně získávají

 • kvalitu pohybu, protože lehké, přirozeně tvarované kopyto s rychlým překlopem umožňuje volnější pohyb celé nohy a došlap kopyta patkou napřed;

 • jistotu došlapu, protože bosá kopyta mohou cítit povrch a mají lepší přilnavost;

 • výdrž, protože pružná kopyta jakožto "pomocné pumpy" zajišťují vydatný krevní oběh celého tělního systému.

Věřím, že přichází doba, kdy majitelé okovaných soutěžních koní budou muset zvážit jejich bosonožství, aby zůstali soutěže schopní.


Můj příběh

K myšlence bosonožství jsem se propracovávala po pět let, předtím než existovalo nějaké "bosonožské hnutí", aby mi ukázalo cestu.

 • pozorovala jsem kováře Tonyho Gonzaleze při výuce o rovnováze kopyt, a viděla jak se jinak nervózní kůň najednou uklidnil poté, co mu na jednom z jeho kopyt odrašploval malý kousek na vnějšku špice.

 • Becky Tober, Gonzalezův student, mi ukázal, jak v kopytech najít mnoho druhů nevyvážeností.

 • "Pastevní trim" na mém prvním koni mě přinutil si všimnout, že je třeba něco dělat jinak, abych mohla jezdit na bosém koni.

 • V roce 1998 jsem se přestěhovala na východ, odstranila jsem podkovy, a začala si hrát s nářadím. Úpravy jsem dělala každé 3 až 4 týdny po dobu jednoho roku a propracovala jsem se skrz každý druh nevyváženosti popsaných v knihách – s mnoha pozorováními, myšlenkami a experimenty.

 • Při zjišťování jak trimovat jsem našla knihu Jaime Jacksona, The Natural Horse. Později jsem Jaime-a navštívila a viděla jeho úctyhodnou sbírku kopyt divokých mustangů; dívala jsem se na ně hodiny; ukládala jsem si jejich tvar do svého srdce. Fotografie těchto kopyt jsou na www.tribeequus.com, a podobných divokých kopyt v odkazu "Hoof Shape" na mých stránkách www.barefoothorse.com.

  Fotografie dalších divokých koní jsou na www.hoofrehab.com. Klikněte na Articles, pak klikněte na Wild Horses, a na spodu stránky na "More wild horse pictures," sjeďte dolů na "Tragedy in the high desert."

 • Slyšela jsem o Dr. Hiltrud Strasser, německé veterinářce, která vyvinula metodu rehabilitace chromých koní, která zahrnovala bosá kopyta, trim s krátkými patkami společně s 24-hodinovým pobytem venku a 24-hodinový přístup k senu. Zúčastnila jsem se semináře, inspirovala mne její znalost fyziologie, mechaniky kopyta a nohy a tak jsem v roce 2001 absolvovala její 9-ti měsíční kurz Kopytního specialisty.

 • Zjistila jsem, že trim Dr. Strasserové je v kopytě příliš invazivní – moji koně byli nejezditelní jeden a půl roku, stejně jako koně mých přátel, kteří se kurzu také zúčastnili – a vrátila jsem se zpět k přirozenému trimu. Ukončila jsem svoji certifikaci u Dr. Strasserové a její trim nedoporučuji.


Co se učíme od divokých koní

Kovář Jaime Jackson jel studovat kopyta a životní zvyky divokých mustangů v Severní Americe (zdivočelí domácí koně a jejich potomci). Jejich kopyta byla o dost jiná, než cokoliv, co viděl u domestikovaných koní; došel k závěru, že to co prováděl jako kovář, bylo nepřirozené a škodlivé. Přešel na úpravy bosých kopyt a zjistil, že když nemocná kopyta upravoval podle tvaru kopyt mustangů, uzdravila se i z vážných onemocnění.

V knize The Natural Horse Jackson popisuje životní styl a tvar kopyta koní, žijících v divočině v jejich přirozeném prostředí. Tvrdá, zdravá, krásná kopyta koní, žijících v divokých stádech na západě Spojených států se opotřebovávají k efektivnímu trimu s krátkými patkami mnoha mílemi, které ujdou každý den.

Kůň je stvoření rozlehlých otevřených a suchých plání – kromě plemen severní Evropy s širokými kopyty, která jsou adaptována na bažinatou krajinu. Přirozené prostředí koně zahrnuje extrémy horka a chladu. Země je suchá, tvrdá a často kamenitá. Řek a vodních zdrojů je poskrovnu. Potravou divokého koně jsou suché, řídké trsy trávy v oblastech s malými srážkami a různé druhy bylinek, keříků, kořínků a kůry. Aby našli potravu a vodu, ujdou divocí koně každý den 20 mílí (30 km) nebo víc.

Kůň je přesně sestrojen tak, aby se mu žilo dobře v tomto prostředí. Každá část jeho těla, a společenský život ve stádě jsou uzpůsobené namáhavému životu na suchých pláních – a on tyto extrémy vyžaduje, aby si udržel špičkové zdraví. Koně tímto způsobem žili miliony let, mnohem déle než existuje člověk. Kůň je úspěšný druh.

Můžeme pro naše koně zajistit životní podmínky - "přirozené ustájení", abychom podpořili jejich zdraví v zajetí, kde nemají prostředí, pro které byli stvořeni. Koňské kopyto je mistrovským designérským kouskem, stvořeno splnění úctyhodných mechanických požadavků, a můžeme ho podpořit poskytnutím toho, co potřebuje.

Můj kůň žije venku ve stádě. Travní seno je neustále k dispozici. Je tam přístřešek, který stádo využívá hlavně v létě, aby uniklo hmyzu; vůbec se neobtěžují chodit se schovávat během sněhových bouří. Je pro mě obtížné mu zajistit dostatek denních kilometrů a to znatelně ovlivňuje kvalitu jeho kopyt.

Když "přecházíte naboso" s dříve okovaným koněm, Váš úspěch bude záviset stejně na zajištění změn v životním stylu koně, jako na úpravě kopyt podle tvaru kopyt divokých koní.


Článek Marjorie Smith přeložila Alice Trägerová.
Originál najdete na stránkách
www.barefoothorse.com


Home | O nás | Aktuality | Kalendář akcí | Chov | Horsemanship | Kopyta | Fotogalerie | Odkazy | Kontakt | Vzkazy

copyright © Dreamranch - Bukol 2010                                                                                                                                                     made by Bensia