Hniloba střelky


Taky cítíte ten zápach při každém čištění kopyt? Potom máte problém s hnilobou kopyt.


Hniloba střelky je především problém správné funkce kopyta. Vidím jako nejdůležitější věc kvalitu rohoviny střelky a její hmotu - výšku a šířku a neustálý pohyb koně, nejméně 16 a nejlépe 24 hod. denně. Kvalita se zlepší a nárůst hmoty proběhne jedině, když je vazivový střel mechanicky stimulován. I kopyta, která se již vrací do fyziologicky správného tvaru a funkce se teprve začíná tvořit kvalitnější rohovina a střel stále trpí hnilobou a odlupuje se. U kopyta, kde střelka nemá kontakt se zemí, dochází k nedostatečnému prokrvování dystrofii a posléze i atrofii a hnilobě střelu. V důsledku hniloby a opakovaným zánětům střelu může dojít k tzv. rakovině kopyta.


Při silné hnilobě je potom někdy problém i po sundání podkov a snížení patek dosáhnout dostatečného kontaktu střelky se zemí. Při úpravách kopyt necháváme na střelce co nejvíce rohoviny, odřízne se jen co se samo olupuje i za cenu toho, že některá část střelky je už částečně oddělená a podporuje vývoj hniloby ve vzniklé spáře. V extrémních případech i doporučuji boj proti hnilobným bakteriím pomocí chemických prostředků jako je dehet, dezinfekce, nebo mírně kyselé roztoky, jen aby se střelka udržela co největší. V případě hluboké prostřední střelkové rýhy doporučuji do ní vtlačit vatu nebo gázu napuštěnou dehtem nebo dezinfekcí. Používaná dezinfekce ale nesmí být moc agresivní, aby nepůsobila jako blistr ani zásaditá nebo působící narušování rohoviny (jako třeba chlórové přípravky).
Ještě k vlhkosti. Věřím tomu, že dlouhodobý pohyb v blátě vytváří na kopytech prostředí bez přístupu vzduchu a to napomáhá množení hnilobných bakterií. Zdravé kopyto si s tím ale poradí bez problémů, trochu horší situace je, když koně stojí dlouhodobě na hluboké podestýlce. Kombinace trusu a moči narušuje rohovinu kopyt, vysoká vlhkost podkladu vytváří příznivé podmínky pro množení hnilobných bakterií a nedostatek pohybu nedostatečně stimuluje střel k růstu. Potom může docházet i přes snahu majitele a podkováře k rychlejšímu rozpadu střelu, než je jeho růst a to až k silně prokrvené tkáni.


Koním, které mám na pastvině, kopyta nečistím, pouze podle stavu kopyt upravuji jednou za 3 týdny až po 2 měsících. Koně se zdravými kopyty problém s hnilobou nemají. Dehet a dezinfekce jsou jen podpůrné prostředky, ale problém nevyřeší.

Petr Soukup


Home | O nás | Aktuality | Kalendář akcí | Chov | Horsemanship | Kopyta | Fotogalerie | Odkazy | Kontakt | Vzkazy

copyright © Dreamranch - Bukol 2010                                                                                                                                                     made by Bensia